Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

Başarılı Vali’yi Uğurluyoruz - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 Başarılı Vali’yi Uğurluyoruz

Başarılı Vali’yi Uğurluyoruz
 Yazy Boyutu

 Tarih : 25.08.2011 - 12:04:39 


Vali Mustafa Yemlihalıoğlu, 1970 Kayseri doğumluydu. Gerek yaşı gerekse de Kayserili oluşu sebebiyle girişimciliği ön planda olan Vali Yemlihalıoğlu bu vasfı ile de ilimizde oldukça başarılı oldu.


Oysaki son derece olumsuz koşullarda göreve başladı. Henüz görevinin ilk günlerinde Şavşat ilçemizde sel felaketi oldu. İkinci ayında ise Borçka ilçesinde sel felaketi meydana geldi. Her iki felakette de Devletin varlığını herkese ispatladı Vali Yemlihalıoğlu. Sadece bu felaketlerde değil ilimizin bazı köylerinde meydana gelen yangınlarda da halkın yanında yer aldı. Ankara’dan aldığı yardımları bizzat yerine ulaştırarak halkın derdine biran önce çözüm buldu. Vatandaşın gördüğü zararları en kısa sürede atlatmasında ön ayak oldu. Kötü günlerde değil iyi günlerde de halkın yanında yer aldı. Bayramlarda, seyranlarda, bulduğu her fırsatı halkın yanında geçirdi. Yusufeli’sinden Ardanuç’una, Şavşat’ından Hopa’sına kadar bütün ilçelerde iyi günlerde vatandaşı ile birlikte oldu. Onları dinledi,sorunlarına çareler aradı. Verdiği her sözü tuttu. Bu yönüyle birilerinin Vali’si olmadı, zengin sofralarının değil fakir sofralarının Vali’si oldu. Bununla da yetinmedi devletin sıcak yüzünü kapısını sürekli açık tutarak gösterdi. Bu özverisi ile de bir Vali’nin nasıl olması gerektiğini herkese göstermiş oldu. Tabi Vali’nin bu denli halkın içinde olması bizim ileri gelen diye nitelendirdiğimiz çakma vatandaş sevdalılarını üzdü. Çakma demokrat, gazeteci, sivil toplum kuruluşçuları abuk subuk sebeplerle Vali’yi eleştirdiler. Onların çakma eleştirilerine ise tokadı hep halk vurdu. Vali bizim valimizdir, dediler çakma eleştiricilere. Ha bu eleştirenler anlayabildiler mi bu sözleri? Anlayamadılar, anlamalarını ise hiçbir zaman beklemedi halk. Niye mi? Onlar halkı ne zaman anladılar ki?

Artvinlinin mantalitesini değiştirdi

Artvinli kaderine razı bir görüntü çizer. Artvin’den göç edenler dışarıda kabuklarını kırar ve zirveye doğru uçar. Kalanlar ise kalmışlığın verdiği psikoloji ile kabuğuna çekilir, hatta her şeyi eleştirir hiçbir şey istemeyiz, derler. Beyinlerinin kör noktalarında ise bu ilden hiçbir şey olmaz. Devlet hiçbir şey yapmaz, ha devlet yapmaya başlayınca da zaten yapmak zorundaydı, derler. Devlet yaptığını anlatınca da Devlet reklam yapar mı, diye ileri derece aptallıkla hesap sormaya kalkardı. Bunu gerçi halkın geneli yapmasa dahi az sayıda olan azınlık çok sayıda kafasını kabuğuna gömerek dışarıyı görmemeye çalışan çoğunluğu etkisi altına alır ve onların sesini çıkarmasını engeller. Çünkü azınlık olsalar da güçlü çoğunluktu. Vali Yemlihalıoğlu girişimcilik ruhu ile Kayseri ruhunu ilimize taşıdı. Kaderine razı olmamayı, ili geliştirmek için her bireyin bir şeyler yapması gerektiğini herkese öğretti. Belki tarzı birçok kesime yanlış geldi ancak o yine de bunu öğretmeyi başardı.

Projeleri ile Artvin’de değişimin başlangıcı oldu

İlin hemen hemen her kesiminde ürettiği projelerle fiziki yapıyı değiştirmeye çalıştı. Turizm ile gelişmeyi arzulayan Artvin’in bu yönde önemli adımlar atmasını sağladı. Turizm alanlarının gelişmesinden kıyı kenar hattının mesafesinin daraltılmasına kadar birçok prosedürün değişmesinde ön ayak oldu. Bunları başardı da. Kadınların ekonomik hayata katılmalarını sağlamasından iş adamlarının memleketlerine bakışlarının değişmesine kadar birçok alanda önemli işler yaptı. İşadamlarından aldığı destekleri ilin eğitim alanında güçlenmesine yönlendirdi. Hoş bu da eleştirildi ama dedim ya o insanların dolu sofrada boş insanlar olduğunu bilmeyen yoktu. Vali Yemlihalıoğlu, Sarp Sınır Kapısı’nın değiştirilmesinden Sınır’ın düzenlenmesine, Tır parkından Hopa Anadolu Lisesi’ne, İspir yolundaki düzenlemelerden elli yıldır çivi çakılmayan Ortaköy yolunun inşaatına, TURSAB’ın Artvin’i fark etmesinden İstanbul Baazar’ın açılmasına, Kentpark projesine kaynak bulmaktan eğitim alanında ki yaptığı çalışmalara, fakir fukaranın ameliyat yaptırılmalarından Sosyal Hizmetler Yurdundaki çocukların babası olmasına kadar iki yıllık kısa sürede adını Artvin tarihine yazdırdı, Mustafa Yemlihalıoğlu. Sayın Vali’yi ne halkı nede görev yaptığı süre içerisinde onu haksızca itham edenler unutmayacaklar. Belki Hopa ilçesinde meydana gelen olaylar Vali’nin gidişini hızlandırmış olsa ve ona bir haksızlık yapılmış olsa da ben bu yapısı ile Mustafa Yemlihalıoğlu’nun ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum.

Güle güle Mustafa Yemlihalıoğlu. Artvinli size hakkını helal ediyor ancak sizi gaddarca eleştiren lümpenlere asla helal etmiyor. Gelen Valimiz için ise zor bir dönem başlıyor. Zira Yemlihalıoğlu ilimizde Valiliğin çıtasını yükseltmiştir. Şimdiden Necmettin Kalkan’a kolaylıklar diliyorum.    

  Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 5 Puan Verildi
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Röportajlar

25626 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 7
 Bugün : 78
 Dün : 231
 Toplam : 980444
 Ip No : 3.239.58.199
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.