Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım İlerliyor - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım İlerliyor

Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım İlerliyor
 Yazy Boyutu

 Tarih : 25.08.2011 - 12:15:31 


17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişim ve değişim süreci içerisine girdi.


2011 yılı itibariyle Artvin Çoruh Üniversitesi, eğitim, araştırma ve sosyal-kültürel donatıları, birbirinden yaklaşık 3 km uzaklıktaki iki ana yerleşke olan Şehir ve Seyitler Yerleşkeleri üzerinde gelişimini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. 

Seyitler Yerleşkesi’nde Fiziki Mekan Gelişimi

2007 yılında Seyitler Bölgesi’nde kendine tahsisli 187 dönüm arazi üzerine kurulan Seyitler Kampüsü’nü kendisine üs olarak belirleyen ve eğitim-öğretim hayatına başlayan Artvin Çoruh Üniversitesi, bugün itibariyle Artvin merkezde ve ilçelerde kurulan yeni birim ve ünitelerle akademik alanda ve eğitim alanında öğrencilere hizmet vermeye başladı.

 

Seyitler Yerleşkesi’nde inşa edilen Artvin Çoruh Üniversitesi Hizmet Binası’nda halen Rektörlük, rektörlüğe bağlı bazı birimler ile Orman, Eğitim ve Fen Edebiyat fakülteleri bünyesinde idari ve akademik faaliyetler devam ediyor. Bu ünitelere ilave olarak Seyitler Yerleşkesi’nde Üniversitemiz öğrencilerinin ve personelinin okuma, dinlenme, alış-veriş, beslenme ve sosyal gereksinimlerini karşılamak amacıyla, sinema, seminer salonu, sergi salonu, kitap satış bürosu, öğrenci ve personel yemekhanesi, banka ve postane gibi tesisleri barındıracak olan “Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi”nin inşasına 2010 yılı içerisinde başlandı.Yine Seyitler Yerleşkesi yerleşim planında bulunan ve 2011 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan “Kapalı Spor Kompleksi”, 900 kişilik seyirci kapasitesi ile Artvin’e ve Artvin Çoruh Üniversitesi’ne hizmet etmek için gün sayıyor. Kapalı Spor Salonunun hemen yanında inşasına başlanan; futbol, basketbol ve tenis gibi çok amaçlı kullanıma müsait Açık Spor Sahaları’nın da 2011 tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

 

Doğa ile iç içe olan bu yerleşkede, akademik ve bilimsel çalışmaların daha modern imkanlarla yürütülmesini sağlayacak Merkezi Araştırma Laboratuarı’nın yapım çalışmaları da 2010 yılı Aralık ayı içerisinde başlamıştı. Toplam bin 500 metrekare kapalı alana kurulacak olan ve içerisinde 16 laboratuar, 66 kişilik seminer salonu ve idari ofislerin yer alacağı Merkezi Araştırma Laboratuarı inşaatının  2011 yılı Ağustos  ayı içersinde bitirilmesi planlanıyor.

 

Seyitler Yerleşkesi, bilindiği üzere yapım çalışmalarına 2010 yılında başlanan eğitim bloklarının ve sosyal donatıların da tamamlanması ile öğrencilerin ihtiyaç duyacağı her türlü tesisi bünyesinde barındıran eğitim merkezi haline gelecek.

 

Şehir Yerleşkesi Kuruluyor       

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kent merkezindeki ikinci ayağı olan ve A. Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi, Eğitim Blokları ve Merkezi Kütüphane gibi tamamen modern imkanlara sahip Şehir Yerleşkesi’nin öğrencilerin kullanımına açılması ile birlikte Artvin’in güzelliğine güzellik katacak yeni eğitim üssü hizmete açılmış olacak. Bilindiği üzere Artvinli İşadamı A. Nihat Gökyiğit, Kongre ve Kültür Merkezi’nin yapımı için 3 milyon lira bağışta bulunmuştu. İçerisinde konferans salonu, 3 amfi-derslik, fuaye,  projeksiyon ve çeviri odaları, atölye ve ofisler gibi farklı birimleri taşıyan Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nin 2011 Aralık ayı içerisinde bitirilmesi tasarlanıyor.

Çoruh Nehri’nin kenarında, 70 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Şehir Yerleşkesi’nde, halen Artvin Meslek Yüksekokulu eğitim hizmeti veriyor.

               

Şu an eğitim vermekte olan diğer birimler

 

Üniversitemizin ana yerleşkeleri dışında kalan birimlerinden Sağlık Yüksekokulu şehir merkezinde kendisine ait müstakil bir binada, Hopa Meslek Yüksekokulu Hopa’daki geçici hizmet binasında, Arhavi Meslek Yüksekokulu ise Arhavi ilçesinde geçici olarak kendisine tahsis edilen bir binada eğitim hizmeti vermeye devam ediyor.

Üniversitemizin eğitim ağı genişliyor

Kurulduğu 2007 yılı itibariyle 3 fakülte, 4 meslek yüksekokulu, 1 sağlık yüksekokulu ve 2 enstitü birimine sahip olan Artvin Çoruh Üniversitesi’nde; hukuki varlığını kazanan ancak henüz öğrenci alınmayan Mühendislik Fakültesi ve Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne öğrenci alınabilmesi için çalışmalar devam ediyor. İlk etapta, Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak Çevre Mühendisliği, Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak da İşletme Bölümü’nün açılması hedefleniyor. Aynı zamanda inşa çalışmaları devam eden Borçka ve Yusufeli ilçelerindeki eğitim binalarının tamamlanması ile birlikte Artvin Çoruh Üniversitesi’nin eğitim ağı daha da genişleyecek.

Öğrenci ve personel sayısı hızla artıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde yeni ünitelerin, yeni bölüm ve programların açılması ve eğitim birimlerinin sayısının artmasına bağlı olarak, üniversitenin öğrenci sayısındaki hızlı artış dikkatlerden kaçmıyor. 2008 yılının Eylül ayında 1.867 öğrenciye hitap eden Artvin Çoruh Üniversitesi günümüz itibariyle 3.287 öğrenciye eğitim imkanı veriyor.

 

Yeni açılan programlara bağlı olarak Artvin Çoruh Üniversitesi akademik ve idari personel sayısında da artış gözleniyor. Eylül 2008 yılı verilerine göre 84 akademik personel ve 68 idari personeli bünyesinde barındıran Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Ocak 2011 itibariyle 250 akademik ve 111 idari personel görev yapıyor. Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 1 Puan Verildi
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Eğitim

6740 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Temmuz 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 2
 Bugün : 17
 Dün : 89
 Toplam : 864689
 Ip No : 3.81.28.10
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.