Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

TÜRK’ün Dinmeyen Acısı Hocalı - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 TÜRK’ün Dinmeyen Acısı Hocalı

TÜRK’ün Dinmeyen Acısı Hocalı
 Yazy Boyutu

 Tarih : 10.04.2014 - 19:01:43 


Hocalı Katliamı, 25 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde çok sayıda Azerbaycan Türklerinin, Ermeniler tarafından öldürülmesi olayıdır.


Hocalı sayıda Azerbaycan Türklerinin, Ermeniler tarafından öldürülmesi olayıdır. Azerbaycan kentinde çok Hocalı Katliamı, 25 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki kaynaklarına ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine göre katliam, Rus 366. Motorize Alayı'ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

         Human Rights Watch, Hocalı katliamını Karabağ'ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendirmiştir. Azerbaycan Türklerinin kayıplarının sayısı üzerinde tartışmalar devam etmekteyse de, 400 ila 1000 arasında oldukları genel kabul görmektedir. Azerbaycan resmî kaynaklarının bildirdiği resmî rakam 613 sivil olup, bunların 106'sı kadın ve 83'ü çocuktur.

        Yukarı Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı köyü stratejik olarak Ermenistan Silahlı Kuvvetleri için askeri bir hedef niteliğinde idi. Hocalı stratejik olarak Karabağ dağ silsilesinde Ağdam-Şuşa, Eskeran-Hankendi yollarının üzerinde yerleşmektedir. Hocalı'nın coğrafi-stratejik konumu Ermeni silahlı birliklerinin buraya saldırmasına müsaitti. Hocalı Hankendi'nden 10 km uzaklıkta güneydoğusundadır. Karabağ'daki tek havaalanı Hocalı'dadır.

Hocalı 1991 yılının Ekim ayından itibaren ablukadaydı. Ekim'in 30'unda kara yoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası helikopter kalmıştı. Hocalı'ya son helikopter 1992 yılı Ocak ayının 28'inde gitmişti. Şuşa şehrinin semalarında sivil helikopterin vurulması ve bunun sonucunda 40 kişinin ölümünden sonra bu ulaşım da kesilmişti. Ocak ayının 2'sinden itibaren şehre elektrik verilmemişti. Şubatın ikinci yarısından itibaren Hocalı, Ermeni silahlı birliklerinin ablukasına alınmış ve her gün toplardan, ağır makineli silahlarla bombalanmıştır.

936 km2'lik alana sahip ve 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde yüzyılın en acımasız soykırımına maruz kalmış ve kasaba tamamıyla yok edilmiştir. Hocalı bu katliamın yaşandığı sırada Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin koruması altında değildi ve tamamen savunmasız bir durumdaydı. Hocalı da dağınık halde elinde hafif silahlar bulunan 150 kişi bulunmaktaydı. Azerbaycan silahlı kuvvetleri Hocalı halkına yardım edemedi, hatta uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı.

        Ermenistan Silahlı Kuvvetleri köyü üç yönden kuşatmış, helikopter ve ağır silahların yardımı ile önce köyü bombalamış ve ardından da köye girerek katliam yapmıştır. Ermeniler bu köyü işgal ederek bütün bölge halkına bir mesaj vermek istemekteydiler. Nitekim Azerbaycan Türkleri için ağır bir mesaj vermiş oldular. Hocalı işgal edilerek ve neredeyse tamamen yok edilerek bölgedeki çözülme hızlandırılmış oldu. Ermeniler bu hamleyle aynı zamanda önemli bir stratejik mekanı da işgal ederek askeri açıdan önemli bir başarı elde etmiştir. Ancak insanlık adına tarihin en acımasız soykırımı gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan Ermeniler için bu soykırım kendilerinin iddia ettiği 1915 yılında yaşananların bir öcü niteliği de taşımaktaydı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı köyünde sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan resmi rakamlara göre 613 kişiyi katletmişlerdir. Katledilenlerin 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 7'ten fazlası ise yaşlıydı. Normalde en şiddetli savaşlarda dahi savaş dışında tutulan, dokunulmayan bu kesime Ermeniler yaşlı, kadın ve çocuk demeden acımasız işkenceler yaparak katletmiştir. Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır.

               Kıbrıs Barış Harekatında amerika’nın ambargosunu delerek Türk ordusuna yakıt ve lojistik yardımda bulunan hatta yardım sandıklarını uçaklara yüklemede yardımcı olan Kaddafi’nin ölümünü televizyonlarda oturduğumuz yerde izledik üstelik Libya’ya özgürlük geliyor diye sevinenlerimiz bile oldu. Irak işgalinde Telafer’de Kerkük’te Türkmen soydaşlarımızın üstüne bombalar yağarken biz amerikan askerlerinin evlerine sağ salim dönebilmeleri için dua ettik. çin halk cumhuriyeti Doğu Türkistan’daki Türkmenlere akıl almaz işkencelerden geçirip katlederken yine biz Konya’da çin ile dostluk parkı açtık Osmanlının son zamanlarında ekonomik olarak iyice kötü duruma geldiğinde, kollarındaki bilezikleri dahi toparlayıp Osmanlı ordusuna gönderen Pakistan halkının yaptıklarını unutup, Dış güçlerin kendi destekledikleri terörü bitirme bahanesi ile bu ülkedeki işgalini destekleyip onların bünyelerinde Sözde Barış Gücü gönderdik. İstiklal Savaşında atacak tek kurşunumuz kalmadığında Ulu Önder Atatürk Azerbaycan’a mektup yazarak yardım istemiştir ve mektuba karşılık hiç gecikmeden yardımları gelmiştir. Bunun üstüne ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür’ demiştir. 1915’te Çanakkale savaşında 57. Alayın tamamen şehit olmasının nedeni onlara desteğe gidecek olan, Araplardan oluşan birliğin kaçmasıdır. Oysaki Çanakkale’ye destek için Bakü’den gelip savaşan yüzlerce gönüllü Azerbaycan Türkleri vardır. Aynı tarihten gelip aynı soydan olduğumuz ‘Bir Millet İki Devlet’ dediğimiz Azerbaycan’daki Soykırımı kabul etmeyi kardeş olarak geçtik artık İnsan olarak kabul etmemiz gerekmiyor mu?

               350,000,000’luk Türk Dünyasının tam ortasında Ermenilerce işlenen bu Türk soykırımına engel olamayıp 22 yıldır da meclisimizden 26 Şubat’ı soykırım günü ilan edemedik. Bunların utancı ile Türk Dünyasının her köşesinde katledilen şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Başın Sağ olsun Türk Dünyası… Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 15 Puan Verildi
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Siyaset

10589 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ekim 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 4
 Bugün : 186
 Dün : 227
 Toplam : 899988
 Ip No : 54.236.35.159
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.