Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

Yusufeli Konuşuyor Yazı Dizimizi Başlatıyoruz. - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 Yusufeli Konuşuyor Yazı Dizimizi Başlatıyoruz.

Yusufeli Konuşuyor Yazı Dizimizi Başlatıyoruz.
 Yazy Boyutu

 Tarih : 17.06.2016 - 14:15:58 


Yusufeli halkı ile eski ve yeni Yusufeli'ni konuştuk. Yusufeli halkı ne istiyor, nasıl bir gelecek istiyor? Yeni yerleşim yerinde nelerin olmasını istiyor. Bütün bunların cevaplarını almak için yazı dizisi başlatıyoruz. Yusufeli halkına esnafa, odalara, siyasi partilere derneklere, köylülere kısaca herkesle söyleşi yapacağız


Yusufeli halkı ile eski ve yeni Yusufeli'ni konuştuk. Yusufeli halkı ne istiyor, nasıl bir gelecek istiyor? Yeni yerleşim yerinde nelerin olmasını istiyor. Bütün bunların cevaplarını almak için yazı dizisi başlatıyoruz. Yusufeli halkına esnafa, odalara, siyasi partilere derneklere, köylülere kısaca herkesle söyleşi yapacağız. Bu çalışma bir anlamda Yusufeli için bir arşiv çalışması olacak. Fotoğrafları ve yaptıkları işlerle, duygularıyla, özgürce söyledikleri cümleleriyle tarihe not düşeceğiz. "YUSUFELİ KONUŞUYOR" yazı dizimizi bu sayımızdan itibaren başlatmış bulunuyoruz. ilk söyleşimizin konuğu Esnaf Kefalet ve ve kredi Kooperatifi Başkanı Sayın Mehmet Eğilmez. Başkan Eğilmez’i odasında ziyaret ederek Yusufeli Barajı, Yusufeli’nin Kamulaştırılması, yapılacak Yeni Yusufeli nasıl olmalı şeklinde röportajımız oldu. Sizlerle paylaşıyoruz.

Muhabir:  Öncelikle Sizi Tanıyalım? 

Eğilmez: 1964 Dereiçi köyü doğumluyum. İlkokulu Dereiçi köyünde, Ortaokulu Yusufeli merkezde bitirdim. Evli 3 çocuk babasıyım. 1989-2005 yılları arasında ilçe merkezinde Zahiriye Turizm işletmeciliği ve Fırıncılık yaptım. 2009’da beri de Esnaf Kefalet ve Sanatkarlar odası başkanlığı yapmaktayım. Gurbetçi çocu olduğum için halkın, Esnaflık yaptığım içinde esnafın halinden anlayan birisiyim.

Muhabir: Yusufeli’nin Sürekli Yer Değiştirmesi Sizce Yusufeli Halkını Nasıl Etkiledi? Eğilmez: Yusufeli genelde yerleşim alanı konusunda sürekli yer değiştiren bir ilçe olmuştur. İlçemiz 1879 yılında bir beğlik torunlarının zorlamasıyla Kiskim adı verilerek kurulmuştur. 1912 yılına kadar yerleşim merkezi Kiskim olmuştur. Buradan 6 kez yer değiştirerek mevcut yeri olan Yusufeli kurulmuştur. Sürekli yer değiştirilmesinden dolayı Yusufeli ilçe olarak gelişememiş, her yer değişiminde göç vermiştir, bu da ilçemi olumsuz yönde etkilemiştir.

Muhabir:  Yusufeli Barajı Bütün Yusufeli'ni Geçmişimizi, Geleceğimizi Yok Ediyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?  Yusufeli Barajı her Yusufeli’linin isteyeceği ve kaygı ile baktığı gibi beni de endişelendiriyor. Çoruh Vadisinde ki projelerin olmazsa olmazlarındandır Yusufeli barajı. Fakat böyle büyük projelerin hayata geçirilirken yöre halkının ve esnaflarının sorun ve sıkıntılarını, mağduriyetlerini iyileştirerek çözüme ulaşmasından yanayım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasında ki önemli ihtiyaçlarından birisi olan enerji için tabiî ki bu tür projelerin hayata geçirilmesi için geç kalınmış bir süreçtir. Yusufeli yerleşim yeri değişme konusunda en çok üzüleceğim şey bugün ki yerleşim yerinin maneviyatıdır. Nedenine gelince burada doğduk burada büyüdük. Burada ticaret yaptık, burada evlendik. Burada çocuklarımızı okuttuk burada misafirlerimizi ağırladık. Bayram sevinç ve üzüntülerimizi burada yaşadık ve yaşlandık. Bu yaştan sonra bu ilçeyi terk edip başka bir yerleşim yerinde yaşamak beni oldukça üzüyor.

Muhabir: Yeni Yerleşim Yerini Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Orada Nelerin Olmasını İstersiniz?

Eğilmez: Yeni yerleşim yeri bugün ki teknoloji ile modern bir ilçe inşa edileceğine inanmaktayım.  Fakat bu projenin içerisinde bizim yaşam tarzımıza uymayan taraflarının da düzeltilmesinden yanayım. Mesela Çarşı sisteminin her ilçede olduğu gibi yeni Yusufeli’nde de konut altı işyeri olmasını istiyorum. Çünkü Ensaf kefalet kredi kooperatifi başkanı olarak bu eksikliği görebiliyoruz. Ekmek almaya çıkan bir çocuğun veya yaşlı bir ninenin, dedenin bir dolmuşla bakkal alışverişi yapması 21. Yy Yusufeli’sine hiç yakışmayacaktır. Bu konuda ki taleplerimizi üst düzey yetkililere ilettik. İnşallah onlarda bu düşünlerimizi haklı bulacak eksiklikleri gidereceklerdir.  Tabikii Toki projeleri kapsamlı yapılmış projelerdir. Bunların mühendis ve mimarlık çalışmaları ile yeni Yusufeli’nin daha güzel inşa edileceğini yaşayıp göreceğiz inşallah.

 Muhabir:  Kamulaştırma İle İlgili Düşünceleriniz Nelerdir?

Eğilmez: Kamulaştırma fiyatlarında ilçe halkıyla DSİ arasında pazarlık ve mahkeme sürecinin yaşanmasından yana taraftar değilim. Zaten ilçemizde toprağın az olduğu DSİ tarafından bilinmektedir. Onun içindir ki Yusufeli vatandaşının mağdur edilmeyerek, bilirkişiler ve Belediyenin beyan üzerinde ki beyan edilmiş olan fiyatlarla kamulaştırma yapılması gereklidir. Kamulaştırmalar bedelleri içerisinde esnaf ve sanatkarların hiç mevzusu geçmemektedir. Bilinmek üzeredir ki ilçe merkezi ve kamulaştırılan köylerde 350 esnaf ve sanatkârımız bulunmaktadır. Bunların %76’sı kiracı, %24’ü mal sahibidir. Kamulaştırma esnasında kiracı esnafın hali, mülk sahibi ‘al malını çık’ der gibi mi olacak yoksa devletin şefkatli elleri bu esnaflarımızın mağduriyetini giderici bir proje mi yapacak. Kooperatif başkanı olarak yukarıda belirttiğim gibi mağduriyetlerin azamiye indirilerek bu ahilik geleneğini yeni Yusufeli’ne taşımaktan yanayım. Kamulaştırmada konut ve işyeri fiyatlarının ülkemizde ki konut ve işyeri alım satım değer farklarında olduğu gibi ilçemizde de işyeri konut arasında kamulaştırmada değer farkının korunmasını istiyoruz. Biz kefalet kooperatifi olarak esnaf ve sanatkârımızın her zaman yanında olduk ve yeni yerleşim yerinde de yanında olacağız. İlçemizden çıkmış olan siyasetçi ve devlet adamlarının bizim bu sorunlarımızın bilincindeler. Ve yeni yerleşim yerinde ki meydana gelecek proje üzerinde ki değişikliklerin takipçisi olduklarını tüm Yusufeli’li hemşerilerimin ve esnaf sanatkârımın bilmesini isterim. Ayrıca yakın zamanda İlçemize gelen sayın Cumhurbaşkanımıza, ilçemize olan ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum.

 Muhabir: Bize ayırdığınız zaman ve söyleşimize katıldığınız için teşekkür ediyoruz...

Eğilmez: Bende benimle bu röportajı yapıp İlçe halkıyla paylaşmanızdan dolayı gazeteniz Yusufeli’nin Sesi Gazetesi’ne teşekkür ediyorum dedi.

 

  Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Yusufeli

7301 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 96
 Dün : 266
 Toplam : 962391
 Ip No : 3.235.179.79
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.