Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

Yusufeli Konuşuyor - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 Yusufeli Konuşuyor

Yusufeli Konuşuyor
 Yazy Boyutu

 Tarih : 17.06.2016 - 14:18:17 


Yusufeli Konuşuyor yazı dizimize devam ediyoruz. Bu hafta Yusufeli Şoförler ve Otomobilciler odası başkanı Fevzi Polat’ı ziyaret ettik. Kamulaştırma bedelleri, Yeni yerleşim yeri ve madenler hakkında konuştuk. Şoförler odası başkanı olmasıyla şoförleri ilgilendiren ve Yeni yerleşim yerinde ki isteklerini dile getirdik. Kamulaştırma adil mi oluyor ? Yeni Yerleşim yeri için hak sahibi kimler oluyor, kimler neden olamıyor? Biz sorduk Başkan Polat cevapladı. Buyurun birlikte devam edelim;


Yusufeli Konuşuyor yazı dizimize devam ediyoruz. Bu hafta Yusufeli Şoförler ve Otomobilciler odası başkanı Fevzi Polat’ı ziyaret ettik. Kamulaştırma bedelleri, Yeni yerleşim yeri ve madenler hakkında konuştuk. Şoförler odası başkanı olmasıyla şoförleri ilgilendiren ve Yeni yerleşim yerinde ki isteklerini dile getirdik. Kamulaştırma adil mi oluyor ? Yeni Yerleşim yeri için hak sahibi kimler oluyor, kimler neden olamıyor? Biz sorduk Başkan Polat cevapladı. Buyurun birlikte devam edelim;

Muhabir: Sizi Tanıyalım…

Polat: Artvin Yusufeli doğumluyum. 1986 yılında ticari hayata başlayıp, 1990 yılına kadar yurtdışında elektrik alanında formen olarak çalıştım. 1990-92 yılları arası İstanbul’da ticari takside çalıştım. 1992’de günümüze kadar Yusufeli taksi durağında şoför esnafı olarak çalışmaktayım. DYP’de başkan yardımcılığı, üç dönem DYP ve D.P’de ilçe başkanlığı yaptım. Aynı zamanda 1999 yılından itibaren Yusufeli Şoförler ve otomobilciler esnaf odasında görev yapıyorum.

Muhabir: Yusufeli’nin sürekli yer değiştirmesi sizce Yusufeli halkını ve geleceğini nasıl etkiliyor?

Polat: Yusufeli’nin sürekli yer değiştirmesi bölge halkını fazlasıyla etkilemiştir. İlçenin yer değiştirmesi vatandaşları göçe zorlamıştır. Göçü önlemek için siyasetle ilgilendiğim yıllarda çok mücadele verdik. Dönemin Milletvekiline Meyve fabrikası, Çimento fabrikası v.s. gibi şahsi önerilerim olmuştu. Bunları hayata geçiremedik yine kısmen de olsa sera ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapabildik.

Muhabir: Yusufeli Barajı Yusufeli’nin geçmişini ve geleceğini yok ediyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?

Polat: Yusufeli Barajı İlçe ve köyleri derinden etkiliyor ve yok ediyor. Bu mağduriyeti ve kaygıyı gidermek için Sayın Avukat Recep Akyürek başkanlığında dernek kurduk. Derneğin yapmak istediği mevcut olan ilçeyi yaşatmak, İlçeyi baraj altında kalmamasını sağlamaktı. Ama Yusufeli için başka alternatif yoksa köyleri ile birlikte batıda Yusufeli adı altında bir ilçe kurulsun diye çaba gösterdik. Bu konuda Sayın Av.Recep Akyürek çok mücadele verdi, veriyor. Bundan dolayı yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca 2. bir dernek kurduk. Zamanın Belediye başkanı Sayın Yusuf Sağlam, Siyasi parti ilçe başkanları, Esnaf odası başkanı ve Şoförler odası başkanı olarak ben İlçemizde 2 yıllık Üniversite kurulması yönünde binasını yaptık ve üniversitemizi ilçemizde açmış olduk. Bundan ilçe esnafına da şoför esnafına da faydası oldu.

Muhabir: Yeni Yerleşim yerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Orada nelerin olmasını istersiniz?

Polat: Artvin bölgesinde ilk baraj çalışması başladığında en fazla şoför esnafı mağdur olmuştur. Yolların belli saatler arasında kapalı olması, yol bozukluğundan dolayı oda başkanlığı olarak çok mücadele verdik. Şirketlere yollardan dolayı cezai uygulamalar oldu ama bunun yanı sıra da şoför esnafı arkadaşları şirketlerde çalışmasını sağladık. Artvin-Yusufeli karayolu yapımında ne kadar uğraş sarf ettiysek de başarılı olamadık. İstediğimiz şekilde olmadı. Mevcut siyasetçilerle ve bürokratlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bari bundan sonra yapılacak yolların standartlara uygun olmasını istiyoruz. Yeni yerleşim yerinin güzel bir ilçe olacağı kanısındayım. Şuan orada alt yapı ve saha düzenlemesi bitmedi. Bittiğinde her şey ortaya çıkacak.Sivil Toplum örgütleri olarak yeni yapılacak olan ilçede taleplerimiz oldu. Bunlar yerine getirilmese gereken tepkiyi göstereceğiz.

 Muhabir: Şoförler odasi başkanı olarak talepleriniz nedir?

Polat:

1. Şehirler arası terminal binası

2. Minibüsçüler Kooperatifi yeri ve durağı

3. Kamyoncular Kooperatifi yeri ve durağı

4. Taksi esnafına yer ve durak

5. Köylere çalışan ticari minibüslere, her köy için ayrı ayrı terminal içerisinde yer ve peron olması şeklinde. Bunların yerine getirilmemesi halinde yasal yollarda gereken eylem ve tepkilerimizi medya aracılığıyla yapacağız.

Muhabir: Kamulaştırma ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Polat: Kamulaştırma ile alakalı ilk olarak eksikler ve haksızlıklar var. Örnek verecek olursak bekâr veya köyde oturuyor diye hak sahibi olamayanlar var. Bu insan ilçede Şoför esnafı veya diğer esnaflık yapıyor ikameti burada değilse hak sahibi olamıyor. Bu büyük bir haksızlık oluyor. Bu sorunun biran önce giderilmesi lazım. Başka ülkelerde Barajdan etkilenen halka elektrik gelirinden pay veriliyor böyle örneklerin Yusufeli içinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Kamulaştırma ile ilgili diğer haksızlık, İlçeyle birlikte 18 köy su altına kalıyor. Aynı mağduriyet yaşanıyor. Köylere verilen metrekare dönüm fiyatı 63.000 TL. Bence köylere verilen bedel İlçe merkezine verilen bedelden 10 kat daha fazla olması gerekirdi. Maalesef böyle bir adaletsizlik mevcut, hatalar çok. Örnek verirsek benim mahallem baraj suyu altına kalıyor. 2-3 dönüm yer ve 3 katlı evim var. Benden önce atalarım burada hayat sürmüş bende akşam evime gittiğimde arabamın kapısı açık evimin kapısı açık şekilde yaşıyorum. Gideceğim yerde bu huzuru bulamayacağım. Bu arazi karşılığında batıda bir daire alamıyorum. Devlet bizden aldığı arazi ve bina karşılığında batıda aynısını versin. Bizler keyfimizden topraklarımızı terk etmiyoruz. Zorla alıyorsa taleplerimizi de dikkate alması gerekir.

Muhabir: Yusufeli de çıkacak madenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Polat: Yusufeli de çıkacak madenlerle alakalı olarak ben madene karşı değilim. Kalkınmak ve hayat sürmek için madenlerin de olması gerekir. Çıkarılacak olan madenler zararsız bir şekilde işletilirse kime ne zararı olabilir. Örneğin evimizde kullandığımız tüpte de zehirli gaz var ama bilinçli kullandığımızda bize zararı olmuyor. Madenlerin çıkartılıp işletilmesi, şoför esnafına ve binlerce işsiz gence büyük katkı sağlayacaktır. Yusufeli Belediye başkanı Sayın Eyüp Aytekin beye ilçemizde yapmış olduğu yeni terminal binası, parke taşları v.s hizmetlerinden ötürü ayrıca yeni yerleşim yerinde yapılacak olan ilçenin biran önce ve güzel bir ilçe çıkması için gece gündüz aralıksız çalışıp takipçisi olmasından dolayı sivil toplum örgütü olarak selam eder saygı ve selamlarımı sunarım.

Muhabir: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Sayın Polat.

Polat: Halkın sesi olduğunuz için ve Yusufeli için çok faydalı olan bu ‘Yusufeli Konuşuyor’ yazı dizisini başlattığınız için asıl ben size teşekkür ederim. Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Yusufeli

7398 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 19
 Bugün : 92
 Dün : 231
 Toplam : 980458
 Ip No : 3.239.58.199
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.