Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Videolar
 

‘Yusufeli Konuşuyor’ Devam Ediyor - | YUSUFELİ'NİN SESİ |
   
 ‘Yusufeli Konuşuyor’ Devam Ediyor

‘Yusufeli Konuşuyor’ Devam Ediyor
 Yazy Boyutu

 Tarih : 22.06.2016 - 11:47:18 


‘Yusufeli Konuşuyor’ yazı dizimiz devam ediyor. Bu hafta ki konuğumuz Artvin’in önemli gazetecilerinden Nusret Durur. Yusufeli’nin Baraj, Kamulaştırma, Maden ve diğer sorunlarını kendisiyle konuştuk. Yusufeli sorunlarını bir gazeteci gözü ile değerlendirdik. Gazeteciliğin yanında ilçemizde esnaflıkta yaptığı için aynı zamanda esnaf dili ile de değerlendirmede bulunduk. Söyleşimize geçelim;


‘Yusufeli Konuşuyor’ yazı dizimiz devam ediyor. Bu hafta ki konuğumuz Artvin’in önemli gazetecilerinden Nusret Durur. Yusufeli’nin Baraj, Kamulaştırma, Maden ve diğer sorunlarını kendisiyle konuştuk. Yusufeli sorunlarını bir gazeteci gözü ile değerlendirdik. Gazeteciliğin yanında ilçemizde esnaflıkta yaptığı için aynı zamanda esnaf dili ile de değerlendirmede bulunduk. Söyleşimize geçelim;

Muhabir: Hoş geldiniz Nusret Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Durur: Nusret Durur ilkokulu Tekkale İlköğretim okulunda, Ortaokulu Yusufeli’nde, Lise eğitimini ise İzmir’de Çınarlı Meslek Sanat Okulu elektrik ve elektronik bölümün de tamamladı.. Durur 30 yıla yakındır ilçemizde esnaflık yapmaktadır. Nusret Durur aktif siyasi hayatına Anavatan Partisi kuruluşundan itibaren aktif siyasette yer almıştır. İl ve ilçe yönetim kurulu yönetimlerinde görev alan Durur bir dönem Belediye Meclis üyeliği bir dönem ise  ilçe başkanlığı için aday olmuş.  3-4 oyla seçimi kaybetmişti. Anavatan partisindeki mücadelesi böyle devam etmiştir daha sonra 10 yıl Esnaf Kefalet Kooperatifinde başkan yardımcılığı yapan Durur daha sonra esnaf odasında da 5 yıl başkan yardımcılığı yaptı. Ak parti kurucularından olan Nusret Durur Ak Partinin ilk döneminde seçilerek belediye meclis üyesi oldu. 5 yıl belediye meclis üyeliği yapan Durur görev süresi içerisinde belediye başkan vekilliği görevini de yürüttü. Durur 20 yıla yakındır İHA’nın Artvin ve Erzurum bölge temsilciliği yapmaktadır. 6 yıldır Çay TV’nin Karadeniz bölge temsilcisi olarak çay TV’de Nusret Durur’la bölgenin sesi adlı programı yapmaktadır.

Muhabir: Yusufeli Barajı ilçeyi tamamen kaldırıyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?

Durur: Yusufeli barajı 30-40 yıldan beri ilçemizde yaşayan bütün insanları etkilemiştir. Neden diye sorarsanız, çünkü belirsizlik vardı. Baraj olacak mı? Olmayacak mı? Çoğusu olmayacak diye endişe ederken birçoğumuzda inanıyorduk. Geçtiğimiz süreçte kesinlik kazanan Yusufeli barajı % 55, %60’ı bitmek üzere. Bu arada bir çok kişi bu barajın olması nedeni ile kendilerine iş bulacağını, o barajda çalışacağını, geçimini sağlayıp ailesine ekmek götüreceğini düşündüler. Düreç bu şekilde ilerlerken kimilerini verilen para tatmin etmedi, kimileride barajdan umduğunu bulamadı. Baraj ülke ekonomisineönemli katkı sağlayacak ama halkında mağduriyeti söz konusuydu. Dünya’nın üçüncü yüksek, Türkiye’nin birinci yüksek barajı Yusufeli’nde iki dağ arasında yükseliyordu. Biz zaman zaman Yusufeli barajını geziyoruz. Orada ki yetkililerle konuştuk. Yusuefli barajında bize söylenen 850 işçi 250’ye yakın iş makinesi ile baraj yapılıyordu. Yetkililerin ve Cumhurbaşkanımızın söylediğine göre 2019 da Yusufeli barajı yapılacak hizmete girecek deniliyordu. Ben bu arada inşallah yapılan bu barajın hem ülkemize, hem milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Muhabir: Yeni Yusufeli yerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Durur: Yapılan bu baraj Yusufeli ilçesini yedinci kez yer değişimine zorluyor. Düşünün bir ilçe yedinci kez yer değişecek! Şuan bulunduğumuz yer 275 metre suyun altında olacak. Sakut deresi seçenekler arasında ki en kötü yerdir. Ama Yusufeli halkı neden Sakutu istedi? Çünkü Sakut 5 vadinin ortası olduğu için Sakut derede yeni Yusufeli Yükselecek. Ben Yusufeli’de yaşan bir vatandaş olarak şunu söylüyorum; çok fazla karamsarlığa gerek yok. 21. asrın Türkiye’sinde her türlü teknolojinin olduğu bu Dünya’da bende inanıyorum ki alt yapısıyla, üst yapısıylaçevre düzenlemesiyle 21. asrın moderin bir ilçesi olacağına inanıyorum. Ama şunun atını çiziyorum, Yusufelinde doğmuş, Yusufeli’nde büyümüş herkese buradan seslenmek istiyorum. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin ben Yusufeli’liyim, Yusufeli bir markadır. Neden bir markadır? Devletine milletine bağlı Vatan sevgisinin en üst düzeyde olduğu bir kişiliğe sahip olan yusufeli’liler doğruluğuyla, dürüstlüğüyle tanınmıştır. Onun için Yusufeli bir markadır. Bu markanın da kıymetini bütün nesiller bilmelidir.

Muhabir: Kamulaştırma ilgili düşünceleriniz nelerdir. Sizce kamulaştırma adilce yapılıyor mu?

Durur: Çok önemli bir soru sordunuz. Kamulaştırma, direk vatandaşı ilgilendiren ve cebine giren bir paradan bahsediyorsunuz. Aslında benim fikrim ve düşüncem şuydu; Devletimiz, kamulaştırma işine geçmeden yeni ilçeyi ve yeni köyleri kurmalıydı. Eğer bunları kursaydı kamulaştırma Yusufeli’lilerin hiç gözüne gelmeyecekti. Çünkü burada alacakları kamulaştırma paraları onların nereye gidip gitmediği sorusunu düşündürmeyecekti. Çünkü Devlet az da verse çokta verse bu tür tartışmalar çokta olmayacaktı. Kamulaştırmaya benim bakış açım budur.  Yoksa tabi ki 1000 TL de versen azdır, 2000 TL de versen azdır. Çünkü Halk yaşadığı toprakları köyünü ilçesini terk ediyor, mağdur oluyor. Bana göre kaybedilen manevi değerler verdikleri para ile ölçülemez.

Muhabir: Hak sahipliği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Durur: Hak sahipliği konusunda şu olmalı, Yusufeli’nde yaşayan 18 yaşından büyük her vatandaş hak sahibi olabilmeli. Sebebi ise bu ilçede doğmuş, bu ilçenin suyunu içmiş, havasını teneffüs etmiş, çilesini çekmiş her vatandaş hak sahibi olmalıdır, bu konuda başka bir şart aranmamalıdır. Aslında Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde oturan Yusufeli’liler dahi burada hak sahibi olabilmeliydi. Kimliğinde Yusufeli yazan vatandaşa sen yeni kurulacak ilçede sen hak sahibi değilsin demek bana göre yanlış. Birde şunu belirtmek istiyorum bütün Yusufeli’lilere bürokratına, siyasetçisine, iş adamına sizin gazeteniz aracılığıyla da seslenmek istiyorum; Gelin yeni kurulacak ilçeyi birlikte kuralım, güçlü ekonomiye sahip, her türlü sosyal tesisin olduğu, sanayisi ve üretim alanlarının daha geniş olduğu, herkesin iş bulabileceği bir ilçeyi birlikte oluşturalım. Onun için yeni Yusufeli Güçlü Yusufeli olsun. Esnafımızın çoğu kiracı. Baraj sonrası kara kara düşünüyor ne yapacağım diyor. Bu konuda bazı esnaflar Devlet anahtar parası versin diye beklenti içinde olanlar var, bazıları ise yeni Yusufeli’nde mevcut işimi devam ettirebilecek miyim diye düşünüyor. Aslında ilçe esnafına benim şahsi görüşüm olarak uzun vadeli faizsiz kredi verilmeli. Nedeni ise İlçe esnafının ekonomi durumu bozulmadan buradaki baraj sürecini etkilenmeden atlatabilsin. Atlatırsa yeni kurulacak ilçeye de ve orada ki esnaflığa da sıcak bakacağını düşünüyorum.

Muhabir: Yusufeli de açılacak olan madenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durur: Ben uzun süre Murgul da kaldım. Orada ki maden ocakları halk tarafından çok da taktir görmüyordu. Nedeni ise Murgul deresine aşağı akan o zehirli su yeşil tabiatı yok eden zehiri, tenefüs ettiğimi havayı zehirliyordu. Tabi bunu söylerken 30-35 önceden bahsediyorum. Geçen aylarda Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Kaymakamlığı tarafından organize edilen maden ocakları gezisi fikirlerimizi neredeyse değiştirdi. Ben şunu söylüyorum; önemli bir firma eğer burada böyle bir işletmeye talip olurda işletirse ÇED raporuna da uyarsa Devlet tarafından iyi kontrol edilirse ne çevre kirlenir, ne suyumuz zehirlenir, neden tabiat yok olur. Ben aslında yer altı zenginliklerimizin çıkarılmaması konusunda hep düşünürdüm. Yeraltında duran madenlerimiz neden çıkartılmıyor diye düşünürdüm. Eğer bunlar çıkartılırsa şuna inanıyorum ki, ilçe ekonomisi ve ülke ekonomisi kazanacak ilçemizde de işsiz insan kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Muhabir: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Durur: 20 yıla yakındır bir basın temsilcisi olarak Yusufeli’nin Sesi Gazetesi imtiyaz sahibine ve yazı işleri müdür olarak size Yusufeli’nin dertlerini dile getirmemize fırsat verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Editör :  Yusufeli'nin Sesi

Payla? |

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Yusufeli'nin Sesi

 Kategori  Yusufeli

14508 Ki?i Tarafyndan Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan ÖRÜCÜ

Hasan ÖRÜCÜ ¬
Yazı Eklenmemiş

Fatih Poyraz

Fatih Poyraz ¬
İki farklı farkediş

Oktay Erkan

Oktay Erkan ¬
Kendini Bilmeyen Üç Beş densiz

Sevinç Tunç

Sevinç Tunç ¬
TÜRKLERİN AKDENİZ ÇIKARMASI
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 18
 Bugün : 102
 Dün : 231
 Toplam : 980468
 Ip No : 3.239.58.199
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 Reklam

Yusufeli | Siyaset | Turizm | Kültür - Sanat | Spor | Röportajlar | Aktüalite | Eğitim | Sağlık | VİDEOLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2007-2014- | YUSUFELİ'NİN SESİ | - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.