Telefon
WhatsApp
Ali YILDIRIM ile Yusufeli Konuşuyor
300 X 250 Reklam Alanı

1 Merhaba Ali Bey bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Ali Yıldırım,65 yaşındayım.40 yıldan fazladır profesyonel fotoğrafçılık yapmaktayım. Ömrümün 23 yılını baraja karşı mücadele ile geçirdim. Başarılı olamadıysak ta teslimiyetçi olmadığım için huzurluyum.

2 Yeni yerleşim yerinde hak sahibi oldunuz mu? Hak sahibi olduysanız yeni yerleşim yerinde inşası tamamlanan ve hala yapılmakta olan konutlarla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Yeni yerleşim yerinde bizzat kendi adıma hak sahipliğim yoktur. Yeni yapılan konutlar konusunda yeterli bilgiye sahip değilim. Fakat tahsis edilecek konutlar hak sahiplerine dağıtılırken nasıl bir uygulama ile karşılaşılacağı merak konusudur. Benim endişemi söylemem gerekirse, konutların hak sahiplerine verilişinde yandaş ve yandaş olmayan ayrımı olacak. Vatandaşa kamulaştırma paraları ödenirken “kılı kırk yaran” bir uygulamanın olduğu yerde hiç gereği olmayan “seyir tepelerinin” yapılması kaygımı ispatlayan bir örnektir. Vatandaşımızın şu an hiç düşünmediği konu ise konutların fiyatlarının ne kadar olacağı ve konutların borcunun geri ödenmesine vatandaşın gücünün yetip yetmeyeceğidir. Bazılarına göre konutlar sanki bedava verilecek, bazılarına göre çok cüzi rakamlarla verilecek. Kulağımıza gelen duyumlara göre konut fiyatları beklenenden çok yüksek olacaktır. Örnek: Konut fiyatı 250 bin TL olursa taksit ödemeleri başladığında, bu konutun aylık taksitini hesap edelim; 250000 TL yi 15 yıla böldüğümüzde yıllık taksit tutarı 16500 TL oluyor. Yıllık tutarı da 12 aya böldüğümüzde ise aylık taksit tutarı 1390TL oluyor. Yeni Yusufeli de yaşayacak bir emeklinin bu parayı ödeme şansı yoktur.

3 Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamasına göre taşınma ile eş zamanlı yapılacak olan viyadük ayağı çalışması yeni yerleşim yeri tamamlanmadan başlamış durumda. Bu konuyla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Yusufeli merkezinde yapılan viyadük konusunda herkes gibi ben de rahatsızım elbette. İlçe merkezinde insanlar hayatını idame ettirirken bu kadar büyük çaplı bir çalışmanın yapılması yöneticilerimizin insana saygısının olmadığının açık bir delilidir. Yusufeli halkının uzun zamandan beridir toz toprak içerisinde yaşatılması ile sağlığı tehdit altında iken Viyadük yapımının başlatılması sağlığımız açısından daha da kötü olmuştur.

Çevre bakanının ifade ettiği “Viyadük’ün taşınma ile eş zamanlı yapılacak” sözü, hükümet yetkililerimizin halkın direncini kırmak için her zaman söyledikleri küçük yalanlardan bir tanesiydi.

4 Gönüllü satışlar ve kamulaştırma için öngörülen fiyatlar yeterli mi? Sizin için mağduriyet söz konusu mu?

Gönüllü satışlar Devlet Su İşlerinin arayıp ta bulamadığı bir fırsat idi halkımız bu fırsatı DSİ ye verdi ne yazık ki. Öngörülen kamulaştırma rakamları halkın sefalete düşmesine vesile olacak kadar az ve komiktir. Örnek verecek olursak: Konutlara verilen fiyatlar metre karesi 1000 TL civarındadır. Konut ya da işyerlerine verilen fiyatlarla başka bir yerde aynı konutu ya da işyeri alma şansı asla yoktur, üstelik verilen rakamlardan yıpranma payı kesilmektedir.

5 Yusufeli esnafı ve zanaatkârı bölgemizdeki ticari faaliyetlerden ve imkânlardan yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

Yusufeli esnafı buradaki ticari faaliyetlerden yeterince yararlanamıyor. Yararlanamamasının sebebi ise bana göre işçi ücretlerinin düşük olması, dışarıdan işçi getirilmesi, şirketlerin toplu alımlarını Yusufeli dışından yapması, alışverişlerin büyük marketlerden yapılması ve bu marketlere giren paranın ilçemizdeki bankalara dahi girmeden dışarıya gitmesidir. Esnafımız önünü göremediği için sattığı ürün yelpazesini kısıtlı tutmak zorunda kaldığından alışverişlerin internetten yapılması da esnafımızın aleyhine gelişmektedir.

6 Yusufeli yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra sizce nasıl (sosyolojik, ekonomik, kültürel, stratejik vb…) bir ilçede yaşayacağız?

Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra bir müddet kamulaştırmalardan aldıkları para ile hayatlarını idame ettirecek Bu paralar bittikten sonra sıkıntı başlayacaktır. Yeni yerleşim yerinde eski Yusufeli kültürünü yaşatmak neredeyse imkânsız olacak. Mevcut Yusufeli’mizdeki caddeler evler olmayacak, esnaflar birbirine uzak olacak. Bildiğim kadarıyla çarşısı ve ana caddesi diye bir yer olmayacak. Esnafımız mevcut ilçedeki olduğu gibi önünü göremeyeceği için yatırım yapmaktan kaçınacak, dolayısıyla halkımız daha çok büyük marketlere ve internet alışverişlerine yönelmeye devam edecek, küçük bakkallarımız kalmayacak. Yeni yerleşim yeri eski Yusufeli’mizi hiçbir şekliyle tutmayacağı için kısa zamanda insanımızın imkânı olanların burada yaşamayı tercih etmeyerek göç edecektir. Bu sözüm bir felaket tellallığı değildir. Eski Yusufeli’miz mahalleleriyle beraber 3800 dönüm arazı üzerine oturmuş verimli topraklardan oluşan bağı bahçesi, her türlü sebze ve meyvesi olan bir cennetti, biz cennetimizi yaşatmayı beceremedik. Yeni yerleşim yerinin zemini maden sahasına ait olduğu için, belki ileride tekrar yeni yerleşim yeri aramaya mecbur bırakacak bir yere geçici olarak taşınıyoruz diyebilirim. Baraj suları dolduktan sonra iklimin olumsuz yönde etkileneceğini de göz ardı etmemeliyiz. Bir kaç yıl sonra bu barajlardan dolayı Yusufeli zeytini diye bir şey olmayacak.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 7 5 1 16
2 GS  Galatasaray 7 5 1 16
3 İBFK  M.Başakşehir 6 4 0 14
4 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
5 KON  Konyaspor 7 4 1 14
6 FB  Fenerbahçe 6 4 1 13
7 TS  Trabzonspor 7 4 2 13
8 KYS  Kayserispor 7 4 3 12
9 GFK  Gaziantep FK 7 3 2 11
10 KSM  Kasımpaşa 7 3 4 9
11 ALNY  Alanyaspor 7 2 3 8
12 GRS  Giresunspor 6 2 3 7
13 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
14 ANT  Antalyaspor 7 2 5 6
15 İST  İstanbulspor 6 1 3 5
16 MKE  Ankaragücü 6 1 4 4
17 SVS  Sivasspor 7 0 3 4
18 ÜMR  Ümraniyespor 7 0 5 2
19 HTY  Hatayspor 6 0 5 1
20
21

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Yusufeli Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği