Telefon
WhatsApp
Hasan KÖKLÜ ile Yusufeli Konuşuyor
300 X 250 Reklam Alanı

Yusufeli Konuşuyor yazı dizimizin bu hafta ki konuğu genç ve girişimci iş insanı Hasan Köklü. 2000 yılından beri ilçemizde esnaflık yapan Hasan Bey’ e değerli hizmetlerinden dolayı teşekkür edip söyleşimize geçiyoruz.

Merhaba Hasan Bey bize kendinizi tanıtır mısınız?

1978 Yusufeli doğumluyum. İlk Okulu köyüm olan Tekkale Köyü okulunda, Orta ve Lise öğrenimimi ise Yusufeli de tamamladım. Yüksek öğrenimimi 100. Yıl üniversitesi işletme bölümünde tamamladım. Eğitimimi tamamladıktan sonra 2000 yılında ilçede esnaflık yapan Dayım İbrahim Eren’in yanında ticarete başladım.

Yeni yerleşim yerinde hak sahibi oldunuz mu? Hak sahibi olduysanız yeni yerleşim yerinde inşası tamamlanan ve hala yapılmakta olan konutlarla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Yeni yerleşim yerinde konut ve işyeri hak sahibi oldum. Yeni ilçe merkezinin gördüğüm en büyük eksiği yeni yerleşim yerinde suyun bulunmaması.  Özellikle ilk başlarda inşasına başlanan konutların bölge insanının ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte olmadığını düşünüyorum. Bu arada ilçe merkezinde aynı evde oturan ve daha sonra evlenen hane halkının hak sahibi olamaması büyük bir mağduriyet getirmiştir. Aynı zamanda ikameti köyde olan insanların da yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamaması benim gördüğüm en büyük eksiklerden birisidir. İlk etapta tamamen kaldırılan köylerimizde insanlar büyük şehirlere göç etti. O insanları yeni yerleşim yerine getirebilmek için yeni yerleşim yerinde iş sahası, fabrika gibi üretim alanlarının olması gerekmektedir.

Yusufeli merkezde başlamış olan viyadük ayağı çalışmalarından rahatsız oluyor musunuz?

Kesinlik oluyorum. Bilinçsiz patlatmalar, sorumsuzca yapılan çalışmalar herkes gibi beni de rahatsız ediyor. Dışarıda bırakın çamaşır asmayı nefes alabilecek durumda değiliz. Viyadük yapılacak biliyoruz çalışmalarına da karşı değilim fakat çalışmalarında bir üslubu vardır. İlçe merkezinde toz olmaması için çalışma sahasına kaç tanker ile sulama yapılıyor ya da hiç sulama yapılıyor mu? Dikkat ve takip etmek gerek. İlçe halkının sağlığı hiçe sayılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamasına göre taşınma ile eş zamanlı yapılacak olan viyadük ayağı çalışması yeni yerleşim yeri tamamlanmadan başlamış durumda. Bu konuyla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Doğrudur bunu sayın bakanımız söyledi Yusufeli halkına söz verdi. Öyle zannediyorum ki şuan ki yaşanan mağduriyetle ilgili sayın bakana gerekli bilginin iletilmediğini düşünüyorum.

Gönüllü satışlar ve kamulaştırma için öngörülen fiyatlar yeterli mi? Sizin için mağduriyet söz konusu mu?

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ve ilçede ki insanların mağduriyetinden yararlanılarak ilgili kurum tarafından teklif edilen değer birim fiyatlarını etik bulmuyorum. Ülkemiz ve devletimizin menfaatleri için boynumuz kıldan incedir lakin devletimizin de bizleri mağdur etmeyeceğini umut ediyorum.

Yusufeli esnafı ve zanaatkârı bölgemizdeki ticari faaliyetlerden ve imkânlardan yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

Konuyla ilgili STK ların aktif olmadığını düşünüyorum. Sivil Toplum Kuruluşlarının tepkilerini sözden ziyade eyleme dönüştürmediklerini düşünüyorum.

Yusufeli yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra sizce nasıl (sosyolojik, ekonomik, kültürel, stratejik vb…) bir ilçede yaşayacağız?

İlk etapta ulaşım, çevre şartları ve yaşam alanına adaptasyonun 8- 10 yıl süreceğini düşünüyorum. Ayrıca hak sahipliği mağduriyetinin giderilmemesi durumunda yeni yerleşim yerinde yeterli nüfusun olmaması durumunda ilçenin ekonomik ve sosyal anlamda daha da küçülmesine neden olacaktır. Bununla birlikte yeni iş alanlarının açılması (kafes balıkçılığı, göl turizmi gibi) bölgeye istihdam ne nüfus yoğunluğu için büyük avantaj olacağını düşünüyorum. Haber: Yücel Kaya

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Yusufeli Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği