Telefon
WhatsApp
Şevket ŞAHİN ile Yusufeli Konuşuyor
300 X 250 Reklam Alanı

Bu haftaki konuğumuz ilçemiz emekli öğretmenlerinden Şevket ŞAHİN. Şevket Bey emekli olduktan sonra Dereiçi Köyü yolu üzerinde, Derekapı Boğa Güreş Arenası yanında bir konaklama ve aile çay bahçesi işletmeciliği yaparak ilçemize hizmet vermektedir. Kendisine bizimle yaptığı bilgilendirici ve doyurucu söyleşiden ötürü teşekkür ediyor ve söyleşimize geçiyoruz.

1 Merhaba Şevket Hocam bize kendinizi tanıtır mısınız?

Yusufelininsesi Gazetesi adına sizlere hoş geldiniz diyorum. Ben Şevket ŞAHİN, 1952 yılında Dereiçi köyünde dünyaya geldim. Emekli öğretmenim ve hâlâ Yusufeli’ de ikamet etmekteyim.

2 Yeni yerleşim yerinde hak sahibi oldunuz mu? Hak sahibi olduysanız yeni yerleşim yerinde inşası tamamlanan ve hala yapılmakta olan konutlarla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Yeni yerleşim yerinde hak sahibi oldum. Fakat henüz yerleşim yerini gezmiş değilim. Duyduğum kadarıyla yeni konutların balkonları yetersiz, donanımı yetersiz ve ikinci- üçüncü katlar toprağın içerisindeymiş. Bu eksikliklerin yeni konutlarda giderilmesini umuyorum. Özellikle yeni konutların satış bedellerinin çok yüksek olduğu konuşuluyor ve bu durum bizi tedirgin ediyor. Satın alınan veya kamulaştırılan binalarımıza ödenen bedeller muadil ilçelerdeki binaların değerlerinden daha düşük gerçekleştirilirken, yeni yerleşim yerindeki konutlara fahiş bedeller istenmesi kabul edilemez. Bedel ve maliyet hesaplama sürecindeki maruz kaldığımız çifte standart çok uygunsuzdur. Kanunlar ve uygulamalar bizi neden mutlu etmiyor. Biz neden resmi kurumlarla çatışıyoruz, kanunlar ve uygulamalar neden yöre halkının lehine sonuçlar vermiyor anlamakta güçlük çekiyorum. Yeni bir hayat kurmak zorunda kalan Yusufeli halkı düşük ve yetersiz bedellerle daha fazla mağdur edilmeden, bu güne kadar pek dillendirilmeyen “Huzur Payı” adı altında bir katkıyla desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum. 

3 Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamasına göre taşınma ile eş zamanlı yapılacak olan viyadük ayağı çalışması yeni yerleşim yeri tamamlanmadan başlamış durumda. Bu konuyla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Görüyoruz ki viyadük çalışması taşınma tamamlanmadan başlamış durumda. Keşke bu sorun öngörülüp önlemler alınsaydı ve yeni yerleşim yeri tamamlandıktan, insanlar taşındıktan sonra bu viyadük inşaatı başlasaydı. Fakat insanlar yanıltıldı. Viyadük ayağının kurulacağı sahadaki  konutlar yıkıldı ve konut sahipleri için ayrıca prefabrik konutlar inşa edildi. Peki geçtiğimiz 5-10 yılda kamu zararı adı altında ilçe merkezine çivi çaktırmayanlar bu prefabrik konutları hangi bedel- maliyetle ve kanuni dayanakla yaptılar? Bu planlamasız bir sürecin ve vizyonsuz idarecilerin sebep oldukları başka bir çifte standart örneği değil midir?

4 Gönüllü satışlar ve kamulaştırma için öngörülen fiyatlar yeterli mi? Sizin için mağduriyet söz konusu mu?

Mağdur edildiğimiz aşikâr. İkameti Yusufeli dışında olan hemşerilerimiz yöre insanın sesini kulak ardı ederek, mağduriyetlerini görmezden gelerek babadan kalan mülklerini hesapsızca ( ne verirlerse kârdır )  satışa sundular. Bu satışlar bölgedeki direnci tam manasıyla kırdı. Coğrafyamız nedeniyle kıt arazi sahibiyiz, bunun üzerine birde bilirkişilerin aleyhte uygulamaları bizi iyiden iyi mağdur etmektedir. Yusufeli de toprak değerlendirilirken tek hasat üzerinden değil üç hasat üzerinden değerlendirilmelidir. Ayrıca tarım arazisinin belediye sınırlarında 600- 900 TL değer tespiti, köylere gelindiğinde neden 60- 90 TL olarak tespit ediliyor? Aradaki 10 kat farkın sebebini sorguluyorum; üzüm aynı üzüm, domates aynı domates ağaç aynı ağaç peki fark neden bu kadar çok. Bu soruyu sorarken arsa ve bahçe ayrımını yaptıktan sonra soruyorum. İşlettiğim tesiste hem üretim yapıyorum hem de hizmet sunuyorum ve bu tesisin bana yıllık getirisi ortalama 60000 TL dır. Gel gör ki tesisime gelen bilirkişiler tesisimin getirisini bana 3500TL olarak hesaplıyorlar. Bu tür uygulamalar mağduriyetimizin nişanesi olsa gerek. Ben emeğimin karşılığını istiyorum ne bir eksik ne bir fazla.

5 Yusufeli esnafı ve zanaatkârı bölgemizdeki ticari faaliyetlerden ve imkânlardan yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

Evet üç- beş tane yandaş ve güçlü esnaf köşe başlarını kapmışlar şirketlere mal veriyorlar ve bölgemizdeki ticari faaliyetlerden ve imkânlardan faydalanıyor. Bunların dışında kalan esnafımıza Allah kolaylıklar versin çünkü çok zor durumda ticaret yapmak zorundalar. Özellikle bu pandemiden sonra esnaf evine ekmek götürecek kadar para kazandığında kendini karlı sayıyor. Ayrıca ulusal mağazaların ilçedeki ekonomi pastasının büyük bir payını alıyor olması esnafımızı bir hayli zorluyor. Bu nedenledir ki ilçe halkı da yöre esnafına sahip çıkmalı alış verişini özverili ve düşünceli yapmalıdır.

6 Yusufeli yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra sizce nasıl (sosyolojik, ekonomik, kültürel, stratejik vb…) bir ilçede yaşayacağız?

Yusufeli olarak büyük kayıplar vereceğimiz ortadadır. Fakat birlikteliğimizi koruyabilirsek, cesaretimizi koruyabilirsek ve umudumuzu yitirmezsek kısa sürede ve kolaylıkla Yusufeli ‘mizi geliştirip, güzelleştirebiliriz. Yusufeli’nin çalışkan insanları yeni Yusufeli’yi en kısa sürede yaşanabilir bir yer olarak inşa edecektir. Gayemiz yaşanabilir bir Yusufeli’dir. Haber: Yücel Kaya

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 7 5 1 16
2 GS  Galatasaray 7 5 1 16
3 İBFK  M.Başakşehir 6 4 0 14
4 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
5 KON  Konyaspor 7 4 1 14
6 FB  Fenerbahçe 6 4 1 13
7 TS  Trabzonspor 7 4 2 13
8 KYS  Kayserispor 7 4 3 12
9 GFK  Gaziantep FK 7 3 2 11
10 KSM  Kasımpaşa 7 3 4 9
11 ALNY  Alanyaspor 7 2 3 8
12 GRS  Giresunspor 6 2 3 7
13 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
14 ANT  Antalyaspor 7 2 5 6
15 İST  İstanbulspor 6 1 3 5
16 MKE  Ankaragücü 6 1 4 4
17 SVS  Sivasspor 7 0 3 4
18 ÜMR  Ümraniyespor 7 0 5 2
19 HTY  Hatayspor 6 0 5 1
20
21

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Yusufeli Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği