Telefon
WhatsApp
Yusuf ÇAKMAK ile Yusufeli Konuşuyor
300 X 250 Reklam Alanı

Bu haftaki konuğumuz 24 yıldır ilçe merkezinde esnaflık yapan Yusuf ÇAKMAK. Kendisine bizimle yaptığı anlamlı söyleşiden ötürü teşekkür ediyor ve söyleşimize geçiyoruz.

1 Merhaba Yusuf Bey bize kendinizi tanıtır mısınız?

Şu temennilerle söyleşiye başlamak isterim: Bizler rahat yaşayalım diye canlarını feda eden yiğitlere selam olsun, ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun. 1992 den bu güne vatan toprakları işgal altında olan Azerbaycan’ lı kardeşlerimize selam olsun, inşallah esaret altında olan vatan toprakları kısa zaman içerisinde bu esaretten kurtulup öz vatan toprağına katılacaktır.

Ben Yusuf ÇAKMAK 1973 Yusufeli Pamukçular Köyü doğumluyum. 1996 dan itibaren ilçe merkezinde esnaflık yapmaktayım. Evliyim ve 3 evlat sahibiyim.

2 Yeni yerleşim yerinde hak sahibi oldunuz mu? Hak sahibi olduysanız yeni yerleşim yerinde inşası tamamlanan ve hala yapılmakta olan konutlarla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Yeni yerleşim yerinde bir ev ve bir de işyeri hakkına sahip olduğum söylenildi. Söz konusu yerleşim alanının taahhüt edilen süre içerisinde tamamlanamayacağı anlaşılmaktadır. Ben yapılan konutları görmedim fakat gezip gören arkadaşlardan duyduğum kadarıyla tamamlanan 3. bölgedeki konutların bizi tatmin edecek durumda olmadığını bizim coğrafyamıza uygun olmadığını anlamaktayım. Zorunlu göçe maruz kalmamızdan dolayı tarafımıza sunulan konutlar daha cazibeli ve kullanışlı olmalıydı. Günümüzde gün ışığından faydalanmanın ne kadar önemli olduğu vurgulanırken,  karşılaştığımız binalarda bunun tam tersinin yapıldığını görmekteyiz. Dairenin en kullanışlı alnının mutfak ve balkon olmasına rağmen balkon ve pencerelerin küçük ve dar yapılması buna örnek verilebilir.

3 Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamasına göre taşınma ile eş zamanlı yapılacak olan viyadük ayağı çalışması yeni yerleşim yeri tamamlanmadan başlamış durumda. Bu konuyla alakalı görüşleriniz nelerdir?

Sn. Bakanın ifade ettiği gibi eş zamanlı bir başlangıç yapılmadığından dolayı insanların çalışma sahasından her gün korkuyla geçtiğine şahit olmaktayız. Bu tedirginliğin tez zamanda giderilmesi gerekmektedir. Dünyada ki pandemiden dolayı maske takmanın zorunlu olması biz Yusufelililer için zorunluluk boyutunu da aşmış durumda maalesef ilçe merkezindeki bu türlü çalışmalar nedeni ile nefes yerine toz solumaktayız.

4 Gönüllü satışlar ve kamulaştırma için öngörülen fiyatlar yeterli mi? Sizin için mağduriyet söz konusu mu?

Söz konusu gönüllü satışlar mevcut ekonomik sebeplerden dolayı gönüllülük özelliğini kaybedip zorunluluk halini almıştır. Ekonomideki dar boğaz, insanları çıkmaza soktuğu için mülk sahipleri mülklerini değerinin altında satmaya mecbur bırakılmıştır. Arazi yetersizliğinden dolayı geçinmekte zorluk çeken yöre halkı düşük birim fiyatlarından dolayı bir kez daha mağdur edilmektedir.

5 Yusufeli esnafı ve zanaatkârı bölgemizdeki ticari faaliyetlerden ve imkânlardan yeteri kadar faydalanabiliyor mu?

Yusufeli esnafı zor şartlarda ticari faaliyet gösterirken bölgedeki baraj çalışmalarından dolayı ekonomide bir hareketlilik beklentisi oluşmuştu. Fakat ilçe merkezinde büyük şirketlerin faaliyete başlamaları ekonomideki bu payı sömürmüştür, küçük esnafımızı ticari anlamda bitirmiştir. Tozu yöre esnafı yutarken parayı büyük şirketler götürmektedir.

6 Yusufeli yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra sizce nasıl (sosyolojik, ekonomik, kültürel, stratejik vb…) bir ilçede yaşayacağız?

Artvin-Erzurum Karayolunun Yusufeli’nin içinden geçmemesi mevcut ilçeden ekonomik olarak daha kötü durumda bir yeni ilçe olacağının göstergesidir. Yeni ilçede komşu seçememe durumu kültürel bağların kopmasına sebep olacaktır. Vatanına, Bayrağına, Devletine bağlılıkla yaşan Yusufeli halkına bu haksızlıklar reva görülmemelidir.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 7 5 1 16
2 GS  Galatasaray 7 5 1 16
3 İBFK  M.Başakşehir 6 4 0 14
4 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
5 KON  Konyaspor 7 4 1 14
6 FB  Fenerbahçe 6 4 1 13
7 TS  Trabzonspor 7 4 2 13
8 KYS  Kayserispor 7 4 3 12
9 GFK  Gaziantep FK 7 3 2 11
10 KSM  Kasımpaşa 7 3 4 9
11 ALNY  Alanyaspor 7 2 3 8
12 GRS  Giresunspor 6 2 3 7
13 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
14 ANT  Antalyaspor 7 2 5 6
15 İST  İstanbulspor 6 1 3 5
16 MKE  Ankaragücü 6 1 4 4
17 SVS  Sivasspor 7 0 3 4
18 ÜMR  Ümraniyespor 7 0 5 2
19 HTY  Hatayspor 6 0 5 1
20
21

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Yusufeli Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği